19.7 C
Kaunas
Šeštadienis, 22 birželio, 2024
spot_img

Vizitai pas onkologą: kaip jiems pasiruošti ir ko klausti?

Jei Jums ar artimajam buvo diagnozuota onkologinė liga, pirmasis pokalbis su gydytoju specialistu gali būti itin jautrus, kupinas baimės ir daugybės klausimų. Todėl būtų  geriausia į pirmą vizitą ateiti ne vienam, o kartu su lydinčiu asmeniu, kuriuo pasitikite.

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) gydytojas onkologas chemoterapeutas Leonid Gatijatullin pataria, kaip tinkamai pasiruošti vizitui, kokią informaciją pateikti ir ko klausti onkologo kabinete, kad iš jo išeitumėte ramesni ir turintys aiškų kovos su šia liga planą.

Kokią informaciją suteikti onkologui?

Didelę onkologų darbo dalį sudaro patarimai apie chemoterapiją, radioterapiją ir chirurginį gydymą, tačiau, kaip teigia L. Gatijatullin, kad galėtų tinkamai padėti, onkologas turi žinoti kiek įmanoma daugiau informacijos apie pacientą.

„Gydytojui pateikite žinių apie savo šeimą, pomėgius, viltis, baimes ir tikslus, kurių norite pasiekti. Taip pat išvardinkite gretutines ligas, vartojamus vaistus ir maisto papildus. Būkite sąžiningi, aktyviai dalyvaukite pokalbyje, užsirašykite gydytojo suteiktą informaciją, o esant reikalui paprašykite paaiškinti medicininius terminus ar rekomendacijas. Užmezgę gerus santykius su savo onkologu, galėsite pasinaudoti jo įgūdžiais, įžvalgomis ir profesiniais ryšiais, kurie gali padėti Jums ir Jūsų šeimai nugalėti sergančio vėžiu gyvenimo iššūkius“, – tvirtina gydytojas. Labai svarbu pasitikėti Jus gydančiu gydytoju, eiti kartu su juo ir tikėti savimi.

Jeigu taikant gydymą kenčiate nuo dusulio ar kosulio, vidurių užkietėjimo ar viduriavimo, temperatūros ar drebulio, per mažo apetito ar krintančio svorio, sunkiai galite valgyti ar gerti, jaučiate nuovargį ar skausmą, apie tai taip pat informuokite savo onkologą.

„Be fizinių požymių, taip pat svarbu pasakyti, jei jaučiate nuolatinį liūdesį ir nerimą, jaučiatės sumišęs, kamuoja nemiga“, – vardija NVI gydytojas onkologas chemoterapeutas L. Gatijatullin.

Ko klausti gydytojo onkologo?

Pokalbiai apie ligą ypač per pirmuosius vizitus gali būti nepatogūs ir nedrąsūs, tačiau svarbu ne tik suteikti savo onkologui visą reikalingą informaciją, bet ir pačiam užduoti klausimų. Kuo daugiau informacijos turėsite, tuo labiau informuotus sprendimus dėl savo sveikatos galėsite priimti.

„Svarbu sužinoti savo diagnozę, ligos išplitimą, galimus gydymo variantus, jų veiksmingumą ir prognozes. Taip pat svarbu žinoti galimą chemoterapijos  šalutinį poveikį ir tai, kaip valdyti nepageidaujamas reakcijas į vaistus. Kadangi nėra vieno geriausio būdo gydyti vėžį, tam, kad priimtumėte teisingą sprendimą, reikia turėti pakankamai informacijos ir įvertinti savo pasirinkimo galimybes.

Jūsų onkologas padės ir paaiškins galimus pasirinkimus, potencialią naudą ir riziką, susijusią su kiekvienu pasirinkimu, taip pat padės Jums pasirinkti gydymo planą, kuris Jums būtų tinkamiausias, – teigia gydytojas onkologas. – Jis taip pat gali patarti, kaip žinią apie ligą iškomunikuoti savo šeimos nariams ir artimiesiems.“

Dėl papildomų priemonių rekomenduojama pasitarti

Sirgdami pažengusios stadijos vėžiu, pacientai dažnai jaučiasi bejėgiai kovoje su liga, todėl ieško papildomų alternatyvių metodų, kurie galėtų pagerinti savijautą. L. Gatijatullin teigimu, svarbu onkologą informuoti, kokias papildomas priemones planuojate vartoti. „Dažnai pacientai kreipiasi dėl fitoterapinių priemonių vartojimo“, – sako onkologas.

Onkologiniams pacientams tinka ne visos medžiagos. Yra įrodymų, kad kai kurie polifenoliai (pvz., kurkuminas arba dažinė ciberžolė, resveratrolis) chemoterapijos metu gali padėti organizmui atsigauti, apsaugoti sveikas ląsteles nuo pažaidos, palaikyti normalią imuninės, nervų sistemos, kepenų veiklą, normalų apetitą, virškinimą, tačiau prieš pradedant ją vartoti būtina pasitarti su savo gydytoju, kad netinkamu vartojimu nebūtų apsunkinti gydymo nuvarginti vidaus organai.

Taip pat labai svarbu žinoti, kad jei vartojate polifenolius chemoterapijos metu, reikia rinktis tik skystus, nes dėl chemoterapijos ypač sujautrėja skrandis, kepenys, o skysti polifenoliai tokiu atveju pasisavinami geriau.

Yra duomenų apie ugniažolių preparatų naudą sergant onkologine liga. Lietuvoje auganti ugniažolė turi alkaloidų ir glikoproteinų, kurie veikia piktybines vėžio ląsteles. Kadangi ugniažolė yra stiprus augalas, mėgėjų pagamintais raugais ar „užpiliukais“ galima stipriai pakenkti kepenims ar kitiems organams ir pabloginti onkologinės ligos rodiklius.

Todėl, jei po chemoterapijos vartojate ugniažolių, rinkitės tik tai, kas yra saugu ir parduodama Lietuvos vaistinėse. Verta žinoti, kad yra saugus ugniažolių preparatas, sukurtas kartu su NVI Fitoterapijos laboratorija, skirtas mitybai reguliuoti esant susilpnėjusiam ląsteliniam imunitetui vėžio profilaktikos metu, siekiant pagerinti onkologinių ligonių gyvenimo kokybę, esant skrandžio, žarnyno, kepenų, tulžies pūslės latakų, kvėpavimo takų spazmams, uždegimams.

„Be viso to, kai kurios psichologinės terapijos, tokios kaip vaizduotės valdymas, masažas, atsipalaidavimo metodai, joga, akupunktūra, gali labai padėti vėžiu sergantiems pacientams, pagerinti jų gyvenimo kokybę“, – sako NVI gydytojas onkologas chemoterapeutas L. Gatijatullin.

Susiję tekstai

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -spot_img

Paskutinės naujienos