Praėjusią savaitę Lietuvos statistikos departamentui paskelbus apie alkoholio vartojimo augimą Lietuvoje, medikai skuba atkreipti dėmesį ir į kylantį pavojų sergantiesiems širdies bei kraujagyslių ligomis (ŠKL).
Nors kardiologai nuolat akcentuoja alkoholio ir tabako žalą širdžiai, paskelbta praėjusių metų statistika itin neramina ir skatina suklusti.
Alkoholinių gėrimų suvartojimo statistikos kreivė kasmet nuo 2012 m. periodiškai besileidusi žemyn, pernai vėl kiek šoktelėjo – vienam 15 metų ir vyresniam asmeniui teko 11,4 l absoliutaus alkoholio, palyginus su ankstesniais metais – 0,3 l daugiau. Tabako vartojimo statistika taip pat nedžiugina – per šešerius metus rūkančiųjų skaičius sumažėjo vos 1 proc.
Suklusti kviečia širdininkus
Kardiologų teigimu, kalbant apie alkoholio ir rūkymo padarinius, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į ligas, kurių diagnozė tiesiogiai susijusi su šiais žalingais įpročiais, bet ir į tas, prie kurių atsiradimo ar paūmėjimo jie gali prisidėti. Ypač derėtų suklusti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis – išankstiniais Higienos instituto duomenimis, pernai daugiau nei pusę (52,7 proc.) visų mirčių sukėlė būtent kraujotakos sistemos ligos. Apie alkoholio ir tabako įtaką ŠKL žinoma jau seniai, tačiau tiek žalingų įpročių, tiek mirčių statistika rodo, kad lietuviai neskuba keisti gyvenimo būdo.
Alkoholis pasižymi toksiniu poveikiu ir yra atsakingas už kai kurių ląstelių, tarp jų ir širdies, nykimą. Be to, reguliarus gėrimų su laipsniais vartojimas gali sukelti širdies nepakankamumą, sutrikdyti normalų jos ritmą, didinti kraujospūdį bei „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Būtent cholesterolio koncentracijos padidėjimas yra vienas svarbiausių veiksnių, atsakingų už už širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimą.
Dar labiau susimąstyti apie sveikatą derėtų tiems, kurie ne tik piktnaudžiauja alkoholiu, bet ir rūko. Tabako gaminiuose esančios kenksmingos medžiagos pažeidžia vidines kraujagyslių sieneles, gali sukelti hipertenziją ir taip pat skatina blogojo cholesterolio koncentraciją.
Vaistai padeda, tačiau to nepakanka
Reguliariai tikrintis sveikatą ir stebėti savo cholesterolio kiekį būtina tiems, kurie siekia sumažinti riziką susirgti ŠKL. Pacientams, kuriems su šeimos gydytojo ar kardiologo pagalba nepavyksta sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekio natūraliomis priemonėmis, paprastai skiriami vaistai – statinai. Juos medikai pripažino viena efektyviausių ir svarbiausių priemonių kovojant su cholesteroliu bei ŠKL. Be to, statinai gali sumažinti pakartotinio miokardo infarkto bei insulto riziką.
Nors vaistai padeda kovoti su širdies ir kraujagyslių ligomis bei gali būti skiriami kaip prevencinė priemonė, svarbu suprasti, kad to nepakanka. Žalingų įpročių atsisakymas ir kitos prižiūrinčio gydytojo rekomendacijos turėtų tapti pirmu žingsniu link sveikesnio gyvenimo būdo. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vartojant vaistus alkoholis gali dar labiau pakenkti organizmui, tad vertėtų atsisakyti gėrimų su laipsniais ar dėl jų vartojimo bent jau pasikonsultuoti su gydytoju.