Ilga besitęsusi žiema, saulės trūkumas, rutina turi daug įtakos žmogaus emocinei būsenai, kyla neigiami jausmai, neviltis. Vienas iš būdų nuraminti galvoje besisukančias mintis ir pabėgti nuo intensyvaus kasdienio ritmo – garso terapija.
Augančio populiarumo susilaukiantis gydymas garsu yra praktikuojamas jau tūkstančius metų, siekiant padėti žmogui susitvarkyti su psichinės sveikatos problemomis, pakelti emocinės gerovės lygį, sureguliuoti kūno vibracijas, patirti fizinę ir psichologinę harmoniją.
Garso terapija naudojama pasitelkus įvairius instrumentus, kurių skleidžiami garsai turi gydomųjų ir raminamųjų galių. Ypač stiprų poveikį turi gongai, „dainuojantys“ Tibeto dubenys, būgnai, dambreliai, Australijos aborigenų pučiamas didžeridu ir kiti.
Arfos garsai grąžina gyvybinę energiją
Viena žaviausių muzikos terapijos formų yra atliekama su istorinius laikus menančiu instrumentu – arfa. Arfa pradėta grota prieš maždaug 3000 metų senovės Egipto šventyklose, XI amžiuje prancūzų vienuoliai arfą naudojo apeigoms, o klajojantys Afrikos muzikantai – griotai arfos garsais gydydavo tarpusavio ryšį bendruomenėse.
Arfos terapija tūkstančius metų buvo sėkmingai naudojama gydyti daugybę negalavimų – nuo lėtinio skausmo iki išsėtinės sklerozės, kvėpavimo takų ligų, AIDS, cerebrinio paralyžiaus, vėžio, pykinimo, limfedemos, depresijos, nerimo, Alzheimerio ligos, šizofrenijos, demencijos, autizmo. Senovėje arfininkės būdavo kviečiamos gimdančioms moterims nuraminti.
„Arfos garsų terapija – Lietuvoje beveik negirdėtas patyrimas. Garsas mūsų organizmą veikia tarsi vitaminas. Žmonėms yra reikalinga tam tikra garso dažnių pusiausvyra, kad kūnas atgautų gyvybinę energiją, išgytų nuo kamuojamų ligų“, – vieną iš garso terapijos rūšių pristato Vilniuje naujai duris atvėrusio „Bali spa“ įkūrėjas Gediminas Kvedaris.
Pasak poilsio oazės, siūlančios arfos garsų spa sesijas Vilniuje, įkūrėjo, garso terapijos metu žmogaus organizmas gali pats rasti kelią į savigydą.
2015 m. atliktame tyrime, kurio metu arfos terapija buvo taikoma ligoninės pacientams, buvo pastebėta, jog žmonių, kuriuos kamuoja nuolatinis nuovargis, nerimas ir depresija, gyvenimo kokybė po arfos terapijos seansų pagerėjo 30-50 proc. pacientų.
Anot tyrimo, arfa gali būti ypač efektyvi dėl daugybės stygų, kurių paprastai yra nuo 25 iki 47, o grojant keliomis stygomis, sukuriama įvairių virpesių ir obertonų, kurie gali papildyti sudėtingą žmogaus kūno ir proto ląstelių vibracijų spektrą. Šios vibracijos patenka į kūną per centrinę nervų sistemą, kaulus, raumenis ir net odą.
„Arfos spa seanso metu žmogus patogiai atsisėda arba atsigula ir leidžia sau pasinerti į arfos garsus, siekiant pajausti juos visu kūnu, būti čia ir dabar. Vykstant arfos terapijai, vieni pasineria į gilias sąmonės būsenas, regi įvairius garso sukeltus vaizdinius, kitiems iškyla užspaustos emocijos, dar kitus užplūsta šviesos ir lengvumo jausmas“, – pasakoja G. Kvedaris.
Tibeto dubenų garsai atpalaiduoja kūną ir mintis
Tibetietiška garso terapija yra atliekama mistinį garsą skleidžiančiais, iš Himalajų kalnų kilusiais dubenėliais. Dėl savo unikalių vibracijų, „dainuojančių“ dubenų poveikis pripažįstamas ne tik alternatyvioje medicinoje, bet yra vis plačiau pasitelkiamas ir įvairiose Europos šalių gydymo klinikose. Raminantį garsą skleidžiantys dubenys buvo tūkstantmečiais naudojami Tibete, Nepale ir Indijoje atliekamose dvasinėse praktikose, meditacijose bei gydyme.
„Šiuolaikinis miesto žmogus atprato skirti laiko sau ir visą savo dėmesį perkelia į išorę – darbą, šeimą, draugus, o sustoti ir rasti laiko savo kūnui ir vidui tampa vis sudėtingiau. Garso dubenų terapija stipriai atpalaiduoja žmogaus fizinį kūną ir psichiką, mažina stresą, įtampą, gerina miegą, stiprina imunitetą ir kūrybiškumą. Tad po tokios „pertraukos“, atpalaiduotu kūnu ir pailsėjusiomis mintimis, žmogus gali sugrįžti į įprastą gyvenimo ritmą ir lengviau susidoroti su kasdieniais iššūkiais“, – Tibeto dubenų terapijos nauda dalijasi G. Kvedaris.
Pasak jo, pastaraisiais metais tampa populiarūs ir raminamieji tibetietiškų dubenų masažai, kurių metų skambantys dubenys yra pastatomi ant gulinčio žmogaus ir šalia jo, ir yra švelniai mušami bei trinami specialiomis lazdelėmis.
„Be garso terapijos sesijų „Bali spa“ poilsio erdvėje nedidelėms grupelėms organizuojame kakavos ceremonijas, aromaterapijos ritualus, Taro kortų skaitymą, atpalaiduojančius masažus. Čia vykstančių ritualų metu pasiekiamas gilus atsipalaidavimas, panyrama į meditacinę būsena, o po užsiėmimų tiek kūnas, tiek mintys tampa lengvi ir nurimę“, – pasakoja G. Kvedaris.