24 C
Kaunas
Antradienis, 16 liepos, 2024
spot_img

Gali dar labiau mažėti kompensuojamųjų vaistų

Vaistų gamintojų asociacija atkreipia dėmesį, kad prie priėmimo stadijos priartėjęs Farmacijos įstatymo projektas nesprendžia įsisenėjusių problemų, o priešingai – kuria naujas. Gamintojai perspėja, kad numatytas naujas reguliavimas turės neigiamą poveikį konkurencijai rinkoje, o tai atsilieps tiek pacientams, tiek gydytojams.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas praėjusią savaitę po svarstymo pritarė Farmacijos įstatymo pataisoms, kuriomis įtvirtinami naujai papildyti kompensuojamųjų vaistų kainodaros principai. Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad dėl to galima tikėtis mažesnių vaistų kainų, tačiau vaistų gamintojai tvirtina priešingai.

„Planuojama kainodara yra neskaidri, nes informacija – ne visiems vienodai prieinama. Klaidinsiantis bus ir pats kainų palyginimo metodas, nes numatyta lyginti ne konkrečių gamintojų konkrečiose Europos Sąjungos šalyse vaistų kainas, bet jų veikliųjų medžiagų“, – sako Vaistų gamintojų asociacijos vadovė Rasa Bričkienė.

Anot jos, dėl kintančio ir griežto teisinio reguliavimo pastaraisiais metais Lietuvoje reguliariai mažėja vaistinių preparatų pasirinkimas ir prieinamumas, daugėja pranešimų apie vaistų tiekimo sutrikimus. Dėl naujosios tvarkos rinkoje gali nelikti dalies gamintojų ir vaistų registruotojų, nes valdžios reikalavimas mažinti kainą 16-62 proc. yra ekonomiškai neįgyvendinamas.

„Vaistai, jų prieinamumas ir kainos yra itin jautrios temos, kurias būtina išsamiai išdiskutuoti. Tačiau atrodo, kad įstatymo projekto autoriai ignoruoja tiek ekonominę logiką, tiek realybę, kurioje gyvename. Didelę vaisto kainos dalį sudaro žaliavų, pakuočių, gamybos, logistikos, darbo jėgos, įvairių kitų reguliavimo reikalavimų įgyvendinimo kaina, kuri per COVID-19 pandemiją ir karą Ukrainoje pasaulyje bei Europoje išaugo kelias dešimtis ar net šimtus procentų.

Tačiau siūlomos kainodaros priemonės ne tik neleis amortizuoti išaugusių gamybos kaštų, bet dar labiau susiaurins gaminamų vaistų portfelį. Suprantama, kad dėl to su finansinėmis ir sveikatos pasekmėmis susidurs ir pacientai“, – perspėja R. Bričkienė.

Farmacijos įstatymo pakeitimus Seimas dabar turi priimti per itin trumpą laiką – iki metų pabaigos. Konstitucinis Teismas dar praėjusiais metais paskelbė, kad dabartinė tvarka, kai įstatymuose nėra aiškių kriterijų, o Vyriausybė nustato kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių bazines kainas, prieštarauja Konstitucijai. Tvarka turi būti pakeista ne vėliau kaip iki 2023 m. sausio 2 d.

Susiję tekstai

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -spot_img

Paskutinės naujienos