-2.7 C
Kaunas
Ketvirtadienis, 12 gruodžio, 2024
spot_img

Antioksidantai ir jų įtaka mūsų sveikatai bei grožiui

Nors apie antioksidantų svarbą galima išgirsti vis dažniau, tačiau daug kam šis terminas vis dar skamba tarsi neaiškus burtažodis. Paprastai tariant, tai yra medžiagos, svarbios ne tik mūsų gerai savijautai, bet ir grožiui. Jos atlieka itin svarbų vaidmenį susilpninant laisvųjų radikalų keliamą poveikį mūsų ląstelėms.

Tad kokie signalai išduoda, kad mums trūksta antioksidantų? Kaip ir iš kur galime jų gauti? Apie antioksidantus ir jų įtaką mūsų sveikatai bei išvaizdai pasakoja grožio specialistė Indrė Visockienė.

Mažina riziką susirgti įvairiomis ligomis

Nedaug apie antioksidantus girdėjusiam žmogui svarbu suprasti, kad jie, kaip ir vitaminai ar mineralai, palaiko mūsų sveikatą bei padeda sumažinti riziką susirgti įvairiomis ligomis.

„Antioksidantai yra natūralios arba žmogaus sukurtos medžiagos, kurios atlieka tam tikrą vaidmenį užkertant kelią ląstelių pažeidimams. Antioksidantai padeda apsaugoti sveikas ląsteles nuo laisvųjų radikalų atakų. Taip elgdamiesi, jie padeda palaikyti tinkamą fiziologinę funkciją ir saugo jūsų sveikatą. Antioksidantai laikomi puikia priemone siekiant sumažinti riziką susirgti įvairiomis ligomis, ypač onkologinėmis. Teigiama, kad kai kurie jų stabdo vėžinių ląstelių augimą ir paskatina užprogramuotą vėžinių ląstelių žūtį – apoptozę“, – sako I. Visockienė.

Indrė Visockienė

Padeda sulėtinti odos senėjimo procesus

Specialistė priduria, kad antioksidantai itin svarbūs ne tik mūsų sveikatai, bet ir išvaizdai. Būtent jie susilpnina žalingą laisvųjų radikalų poveikį ir leidžia sulėtinti odos senėjimo procesus.

„Laisvieji radikalai yra nestabilūs atomai, kurie gali pažeisti kūno ląsteles. Mūsų kūnas per natūralius biologinius procesus taip pat gali gaminti nedidelį kiekį laisvųjų radikalų. Tačiau dažnai juos sukelia išoriniai šaltiniai, pavyzdžiui, tabako dūmai, toksinai, teršalai ir ypač saulė. Laisvųjų radikalų perteklius sukelia procesą, vadinamą oksidaciniu stresu.

Oksidacija susideda iš cheminių reakcijų, kurios pažeidžia mūsų ląsteles. Kai laisvieji radikalai užvaldo mūsų kūną ir sukelia oksidacinį stresą, tai gali paveikti skirtingus odos sluoksnius. Galime pastebėti įvairius pažeidimus: smulkias linijas ir raukšles, netolygų odos atspalvį, atsiradusias tamsias dėmes ir suglebusią odą. Paprasčiau tariant – matome odos senėjimo požymius.

Paprastai mūsų kūnas gali kovoti su šiuo stresu naudodamas savo antioksidacinę apsaugą. Laisvieji radikalai yra natūrali kasdienio gyvenimo dalis, taigi, jūs niekada jų visiškai neatsikratysite – ir tai yra gerai! Bet jūs galite sumažinti jų poveikį, vartodami antioksidantus – jie padeda blokuoti oksidacinį stresą“, – teigia grožio specialistė.

Vasarą tampa dar svarbesni

Pasak I. Visockienės, žmogus gali pajusti, kad jam trūksta antioksidantų – tai išduoda keli pagrindiniai požymiai.

„Jei atsirado nuovargis, sutriko imunitetas, oda prarado skaistumą, pasidarė papilkėjusi, sausa ir jautri, tai gali signalizuoti, kad jūsų organizme trūksta antioksidantų“, – tvirtina specialistė.

I. Visockienė įspėja, kad vasarą, kai UV spinduliai dar labiau suintensyvėja, turėtų keistis ir mūsų antioksidantų suvartojimo įpročiai.

„UV spinduliai ne tik skatina priešlaikinį senėjimą, daro įtaką pigmentacijos atsiradimui, mažina kolageną ir elastiną odoje, dėl ko turime suglebusią odą, bet ir gali sukelti odos vėžį. Vasaros laikotarpiu mūsų mityboje turėtų atsirasti daugiau antioksidantų, tokių kaip vitaminas C, resveratrolis ar karotenoidai. Antioksidantai padės apsaugoti odos ląsteles nuo pažeidimų ir senėjimo bei gali prisidėti prie gražesnės odos tekstūros ir išvaizdos. Jie kovoja su saulės pažeidimais, šviesina odą, ją drėkina, stimuliuoja kolageną ir mažina uždegimus“, – apie antioksidantų svarbą pasakoja I. Visokienė.

Tiesa, specialistė primena, kad saugotis turėtume ne tik saulės. Kaip kitus pagrindinius geros savijautos ir puikios išvaizdos priešus I. Visockienė įvardija stresą, aplinkos taršą, netinkamą mitybą, vitaminų trūkumą, rūkymą, prastą miegą bei cukrų.

Antioksidantų galima gauti ir natūraliu būdu

Pasak grožio specialistės, norėdami gauti pakankamą kiekį antioksidantų, daugelis griebiasi tablečių ar kitokiame pavidale esančių papildų. Tačiau svarbu prisiminti, kad antioksidantų galime gauti ir natūraliu būdu. Jų gausu įvairiuose vaisiuose, daržovėse ir uogose.

„Vaisiai, uogos ir daržovės, kuriuose gausu antioksidantų turėtų būti įtraukiami į kasdienę mitybą. Tai yra braškės, mėlynės, avietės, gervuogės, spanguolės, žalios spalvos daržovės, saldžios bulvės, pomidorai, morkos, apelsinai, greipfrutai, citrinos, laimai ir mandarinai. Kad gautume reikiamą kiekį antioksidantų, mums reikėtų suvartoti ne mažiau kaip 400 gramų vaisių ir daržovių. Tai padaryti nėra lengva, todėl džiugu, kad šiai dienai jau turime puikų ir greitą būdą, kuris leidžia papildyti organizmą reikiamu kiekiu antioksidantų. Tai „fruttberry“ liofilizuoti daržovių, vaisių ir uogų miltelių mišiniai, kuriuos galima susimaišyti su vandeniu, įmaišyti į jogurtą, kokteilį ir taip gauti reikiamą dienos normą“, – sako I. Visockienė.

Specialistė priduria, kad norint džiaugtis švytinčia ir sveika oda taip pat reikėtų nepamiršti ir dar vienos svarbios taisyklės.

„Miego ir poilsio trūkumas turi įtakos ne tik prastai emocinei būsenai, bet ir mūsų odos išvaizdai. Todėl nepamirškite vadovautis taisykle – 8 valandos miegui, 8 valandos darbui ir 8 valandos poilsiui“, – primena I. Visockienė.

Susiję tekstai

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -spot_img

Paskutinės naujienos