Sulėtėjęs, sėslesnis vyresnių žmonių gyvenimo būdas lemia, jog daugiau nei devynias valandas per dieną praleidžiama sėdint. Tyrimų duomenimis, mirtingumas dėl mažo fizinio judėjimo užima net ketvirtą vietą pasaulyje. Tai ir pagrindinis veiksnys, sukeliantis prastą sveikatos būklę ar negalią. Šie skaičiai galėtų būti kur kas mažesni, jei kiekvienas pradėtume žengti keliu į sveiką senėjimą – į savo rutiną įtrauktume sportą.
Užsienio ir lietuvių senjorų įvardijamos priežastys, lemiančios mažą fizinį aktyvumą – panašios, dažniausiai psichologinės: nepasitikėjimas savimi, drovėjimasis išvaizda, baimė susižeisti, bendraminčių stoka, manymas, kad sportui reikia daug laiko ir išlaidų. Taip pat – bėgant metams atsiradusi apatija judėjimui, asmeninių netekčių sukelta depresija, nerimas, patikimų žinių ir aplinkinių palaikymo trūkumas.
Ironiška, kad kaip tik fizinė veikla gali pagerinti ar pakeisti išvardytas sąlygas, trukdančias vyresnio amžiaus žmonėms sportuoti. Kasdienybės rutinoje atsiradusi mankšta ženkliai gerina senjorų gyvenimo kokybę: augina produktyvumą, savigarbą, gerina nuotaiką ir bendrą savijautą, mažina depresiją ir nerimą, o profesionalių trenerių suteikiamos žinios sumažina riziką nukristi ir susirgti lėtinėmis ligomis.
Tyrimų ir apklausų įrodyta: senjorams svarbu ne tik judėti, bet ir jaustis motyvuotiems, priklausyti bendruomenei, jaustis pilnaverčiais jos nariais. Grupinė mankšta – puikus būdas padėti sau ne tik fiziškai, bet ir emociškai: sportuojant kartu paprasta puoselėti socialinius ryšius, jausti bendrystę, būti reikalingu.
Siekiant gyventojams padėti senėti sveikai Neringos socialinių paslaugų centras įgyvendino tarptautinį projektą „Senjorų socialinė įtrauktis Latvijos – Lietuvos pasienio regione, gerinant socialinių ir fizinių veiklų prieinamumą“. Projekto tikslas – praturtinti vyresnių žmonių kasdienį gyvenimą fizine ir emocine veikla, socialinius darbuotojus šviesti apie nuolatinio judėjimo svarbą vyresnio amžiaus žmonėms.
Norint suburti bendraminčius, dovanoti ne tik žinias naudingas sveikatai, bet ir skatinti užmegzti pažintis, puoselėti tarpusavio ryšius, projekte užsibrėžta įgyvendinti po 72 bazinio fizinio aktyvumo, kvėpavimo bei sportavimo lauke įvado užsiėmimus Neringoje (Nidoje, Juodkrantėje).
Šie sulaukė didžiulės sėkmės – ypatingai Nidoje. Veiksmingiausia praktika senjorams tapo trenerio kiekvienam mankštos pratimui pasiūlytos fizinio krūvio variacijos nuo lengviausios iki sudėtingiausios. Dalis senjorų nepraleido treniruočių viso projekto metu.
Viena iš projekto veiklų – bendradarbiavimo skatinimas tarp valstybių ir tarp institucijų, siekiant mokytis vieniems iš kitų, kartu išsiaiškinti vyresnio amžiaus žmonių poreikius bei ieškoti komandinių sprendimų, kaip efektyviai teikti paslaugas ir paramą pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms.
Gerosiomis praktikomis buvo apsikeista ne kartą: Lietuvos pajūrio senjorai keliavo į Liepoją susitikti su latvių senjorais, o šie atvyko į mūsų šalį kartu mankštintis lauke. Tas pats sumanymas įgyvendintas ir su šalių socialinių darbuotojų komandomis. Neringos socialinių paslaugų centro darbuotojai gilino žinias dviejų dienų mokymuose „Efektyvus bendravimas“.
Neringoje organizuoti projekto renginiai „Sveikas kūnas – sveikas aš“ bei „Judėk sveikai ir jauskis gerai“ subūrė senjorus ir Neringos gimnazijos mokinius. Skirtingų kartų atstovai drauge sportavo, pietavo ir klausėsi daugkartinės Europos fitneso ir aerobikos nugalėtojos, aktyvaus gyvenimo būdo propaguotojos Irinos Arup patarimų. Šios projekto veiklos stiprina skirtingų kartų bendravimą.
Pastebėjus, jog senjorai ir bendruomenės atstovai aktyviai įsitraukia į įvairias fizinio užimtumo veiklas, o greitesnių ir efektyvesnių rezultatų pasiekti padeda vienodas smulkusis sporto inventorius, projekte įsigytos vyresnio amžiaus žmonėms naudingiausios priemonės: gimnastikos kamuoliai, balansinės pusiausvyros pagalvės ir treniruokliai, pasipriešinimo gumos, sukimosi diskai, šokdynės, masažiniai lankai ir kilimėliai.
Prieš pradedant fizines veiklas į projektą įsitraukusiems 60 metų sulaukusiems senjorams buvo atliktas individualus sveikatos įvertinimas profesionaliu segmentiniu „Tanita“ analizatoriumi. Tai unikalus būdas žmogui pažinti savo kūną ne tik išoriškai, bet ir iš vidaus: stebėti kūno rezultatus, atskirai įvertinti riebalinę, raumenų ir kaulų masę, organizme esantį vandens kiekį, nustatyti gyvybinių funkcijų palaikymui reikalingas kilokalorijas, atskleisti žmogaus kūno metabolinį amžių. Prietaisas įspėja ir apie galimas ligas lemiančius veiksnius: cholesterolio padidėjimą, diabetą, hiperlipidemiją, cholelitiazę, kepenų suriebėjimą ir kt.
Įvertinus profesionaliomis medicininės kūno analizės svarstyklėmis „Tanita“ gautus pusšimčio senjorų patikros rezultatus, sporto treneriui buvo paprasta rasti individualius fizinio aktyvumo sprendimus – pritaikyti tinkamiausius fizinius pratimus, parinkti krūvį, pradėti spręsti sveikatos problemas. Remiantis tyrimo rezultatais parengta metodika, kuri padeda bendruomenę įtraukti į sportines veiklas, edukacijas, mokymus.
Neringos socialinių paslaugų centro įgyvendintas tarptautinis projektas „Senjorų socialinė įtrauktis Latvijos – Lietuvos pasienio regione, gerinant socialinių ir fizinių veiklų prieinamumą“ – sėkmingo bendradarbiavimo su pasienio partneriais pavyzdys. Projekto sėkmę akcentuoja jau pradėtas naujas dialogas dėl ateities projektų, tęsiančių sveiko senėjimo idėjų įgyvendinimą Neringoje ir Liepojoje, tikintis praplėsti potencialių partnerių ir dalyvių gretas.
Projektas „Pagyvenusių žmonių socialinė įtrauktis Latvijos – Lietuvos pasienio regione, gerinant socialinių ir fizinių veiklų prieinamumą” (Active Seniors) , LLI-490) finansuojamas ES lėšomis pagal 2014-2020 m. Interreg V – A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą. Neringos socialinio paslaugų centro projekto vertė – 116 327,99 Eur, iš jų: Europos regioninės plėtros fondo bendrasis finansavimas – 98 878,79 Eur.
Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako Neringos socialinių paslaugų centras. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.
Projekto pradžia: 2020-09-01
Projekto pabaiga: 2022-08-31
Programos svetainė – latlit.eu. Oficiali Europos Sąjungos svetainė – www.europa.eu
Užs. nr. 20220601-01