21.9 C
Kaunas
Sekmadienis, 14 liepos, 2024
spot_img

Dietistė apie keto mitybą: ne viskas taip gražu ir paprasta

Jau kurį laiką keto mityba labai populiari tarp norinčiųjų numesti svorio. Tai matyti ir iš žiniasklaidos antraščių, ir iš specialistų dėmesio bei to apie ką diskutuoja, skelbia, domisi žmonės socialiniuose tinkluose ir apskritai internete.

Perka lašinius ir riebią mėsą

Susidomėjimą pastebi ir maisto produktų prekybininkai. Pavyzdžiui, prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusiame Centriniame Kauno turguje prekiautojai mėsa, žuvimi, daržovėmis sulaukia daugiau pirkėjų, kurie perka keto mitybai tinkamus produktus.

„Tikrai pastaraisiais metais ateina pirkti lašinių, riebesnės mėsos jaunos merginos, moterys, ko anksčiau ne tiek daug pasitaikydavo. Teiraujasi, kurie čia produktai tinkami keto mitybai, kurios daržovės mažiau krakmolingos, kas turi mažiau angliavandenių.

Būna ir pasidžiaugia dietos rezultatais, ar atvirkščiai, pasiguodžia, kad sunku laikytis. Bet daugiausia džiaugiasi, kad galima gan sočiai valgyti ir kartu mesti svorį“, – sakė kalbinti turgaus prekybininkai.

Jokių „cheat days“!

Tačiau dietistė Eglė Ažubalienė įspėja, kad keto dieta gali turėti ir neigiamų pasekmių bei pataria gerai apgalvoti ar iš tiesų norite jos laikytis.

„Keto mityba – tai sumažinta angliavandenių kiekio dieta, kurioje daugiausiai vyrauja riebalai. Apie 70 proc. riebalų, 25 proc. baltymų ir tik proc. angliavandenių. Laikantis  šios dietos galima numesti išties nemažai svorio. Tačiau reikėtų būti itin atsargiems.

Valgant mažai angliavandenių ir daug riebalų mūsų kūnas pradeda naudoti riebalus kaip energijos šaltinį (paprastai energijos šaltinis būna angliavandeniai), tai reiškia, kad nuolatos yra naudojami mūsų pačių riebalų ir taip jie yra deginami. Dėl to pradeda kristi svoris.

Tačiau su šia dieta yra visiškai nepalankios taip vadinamos „cheat days“. Nes bet koks minimalus nuklydimas ar nepalaikomas kalorijų deficitas gali sustabdyti mūsų siekiamybę, ir netgi vietoje riebalų deginimo įvykti riebalų auginimo dieta.

Todėl nusprendus pradėti šią dietą, reikėtų susitaikyti su ta mintimi, kad taip maitintis turėsite visą gyvenimą. Mano patarimas – apgalvokite ar iš tiesų galėsite išgyventi be vaisių, tam tikrų daržovių, grūdų, kurie yra ypač naudingi mūsų organizmui“, – perspėja E. Ažubalienė.

Galimi šalutiniai poveikiai

Pasak dietistės, keto dieta gali turėti ir šalutinių poveikių. Vienas iš tokių – keto gripas. Jis pasireiškia tuomet, kai kūnas bando pradėti deginti riebalus, pereiti nuo gliukozės kuro prie ketonų kuro. Galite jausti itin nemalonius pojūčius (mieguistumas, raumenų skausmas, galvos skausmas, prastas miegas, širdies permušimai, sumažėjęs darbingumas, sumažėjęs atletiškumas, vidurių užkietėjimas), kurie gali tęstis nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Šie nemalonūs simptomai pasireiškia dėl staigaus angliavandenių sumažėjimo. Prieš pradedant laikytis keto smegenys gauna energiją iš angliavandenių. Negaunant energijos iš angliavandenių smegenys ieško kitokio kuro, todėl kol įvyksta keto adaptacija galima susidurti su sutrikusiu budrumu, atminties sutrikimais, depresija, sumišimu, nerimu.

Laikantis keto dietos negalima valgyti vaisių, kai kurių uogų, šakninių ir ankštinių daržovių (bulvių, morkų, burokėlių, batatų, žirnių, pupelių, lęšių ir kitų. Taip pat, jokių kruopų, miltų, makaronų, duonos ir kitų kepinių, saldumynų su cukrumi ar netinkamais saldikliais, gerti vaisių sulčių.

Nesuvalgant pakankamai daržovių, vaisių, uogų gali sutrikti virškinimas, užkietėti viduriai, galite negauti pakankamai antioksidantų, polifenolių, flavonoidų, skaidulų, kurie yra labai reikalingi ir svarbūs mūsų organizmui.

Susiję tekstai

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -spot_img

Paskutinės naujienos