19.7 C
Kaunas
Šeštadienis, 22 birželio, 2024
spot_img

90 proc. vaikų turi dantų ėduonį

Ar žinojote, kad pirmasis vizitas pas odontologą vaikams rekomenduojamas ne septynerių ir net ne trejų metų, o pirmaisiais gyvenimo metais, kai vaiko burnoje pasirodo pirmieji dantukai? Gydytoja odontologė Goda Usevičiūtė atskleidžia ir daugiau faktų, kurių galbūt nežinojote apie vaikų dantukų priežiūrą ir dalijasi patarimais, kaip įveikti su dantų gydymu susijusią baimę ir nerimą.

Lietuvos vaikų dantų būklė – prasta

„Deja, vaikų dantų būklė Lietuvoje yra prasta. Ėduonies pažeidimų turi apie 90 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų ir tendencija metams bėgant nekinta. Skaičiai tikrai liūdina, o atsakomybė krenta tiek tėveliams, tiek valstybės sveikatos priežiūros sistemai”, – sako gydytoja odontologė.

G. Usevičiūtės teigimu, ji kasdien susiduria su uždelstais atvejais, kuriuos buvo galima išgydyti gerokai anksčiau ir paprasčiau, problemai dar neįsisenėjus. Čia padėtų ir didesnis valstybės finansavimas, ir geresnė prevencinių programų sklaida.

Pirmasis vizitas – dar nė nesulaukus metukų

Anksčiau sakyta, kad pirmą kartą pas odontologą pakanka apsilankyti prieš mokyklą, šešerių ar net septynerių metų. Tačiau šios rekomendacijos senokai pasikeitė. Gydytojos teigimu, pirmasis vizitas pas odontologą turėtų įvykti, kai vaikui išdygsta pirmieji dantukai, tai yra apie 6–8 mėnesį.

„Vėliau gydytojas paskirs kitus profilaktinius vizitus, dažniausiai kas pusmetį. Šitaip odontologas kartu su tėvais gali efektyviai kontroliuoti vaiko burnos higieną, sveikatą ir užkirsti kelią rimtesnėms problemoms”, – sako G. Usevičiūtė ir primena, kad  bet kokie vaiko dantų spalvos pokyčiai, blogas burnos kvapas, dantenų kraujavimas, skausmai, dantų dygimo sutrikimai, traumos taip pat privalo nedelsiant apžiūrimi gydytojo odontologo.

Dantų šepetėlio dizainas nėra pats svarbiausias

Gydytoja pastebi, kad šiuolaikiniai tėvai daug domisi dantų priežiūros priemonėmis: šepetėlių dizainu, dantų pastos sudėtimi, tačiau dažnai pritrūksta įgūdžių šias priemones efektyviai pritaikyti.

„Odontologas visada padės individualiai parinkti priemones, jų kiekį, parodys, kuriose vietose renkasi apnašos ir kaip jas išvalyti. Kruopščiai išvalyti dantukus pirmaisiais metais dažnai yra nemenkas iššūkis: vaikai nenoriai išsižioja, muistosi, pasitaiko ašarų ir „ožiukų”. Tokiais momentais svarbu psichologiškai nepasiduoti. Kartais patariame mažylio dantukus tėvams valyti dviese: vienas vaiko galvytę pasiguldo tarp kelių ir valo dantukus, o kitas prilaiko ir palaiko morališkai – ramina, dainuoja daineles ar rodo filmukus. Vaikas šių nemalonių patirčių neprisimins, bet gyvens su sveikais dantimis”, – pataria gydytoja.

Jos teigimu, vaikui augant susiformuos įprasta dantų priežiūros rutina, kuri nekels streso nei tėvams, nei vaikui.

„Noriu pabrėžti, kad savarankiškai valyti dantis galima pradėti tik nuo 8–9 metų. Iki tol tėvai gali vaikui leisti įsitraukti į valymo procesą, bet turi užtikrinti valymo kokybę. Kontrolė svarbi ir vyresniame amžiuje – dažnai matau apleistą paauglių dantų būklę”, – sako G. Usevičiūtė.

Ar galima valgyti saldainių?

Gydytoja odontologė primena, kad didžiausias dantukų priešas yra nešvara burnoje. Tačiau dažnas saldumynų, gaiviųjų gėrimų (ypač gazuotų), greitai apdorojamų angliavandenių vartojimas burnos sveikatai tikrai nepadeda.

„Saldainių iš vaikų tikrai nenorėčiau atimti, todėl rekomenduoju skandinavų seniai pritaikytą taisyklę: „saldumynai vieną kartą per savaitę“. O pasmaližiavus reikėtų iškart išsivalyti dantukus. Taip pat šiais laikais yra ir sveikų saldainių alternatyvų – tai pastilės ar čiulpinukai su ksilitoliu. Ksilitolis yra natūrali medžiaga, kitaip žinoma kaip beržų cukrus. Ji ne tik saldi, patinka vaikams, bet yra ir naudinga dantukams: turi antibakterinį poveikį bei kitų gerų savybių”, – sako G. Usevičiūtė.

Patarimai tėvams, kad vizitai pas odontologą nebūtų baisūs

•             Nedelsti ir griežtai laikytis profilaktinių vizitų tvarkaraščio. Tuomet net atsiradus dantų gydymo būtinybei procedūros bus daug greitesnės, sklandesnės, reikalaus mažiau apsilankymų nei stipriai apleidus vaiko dantų būklę.

•             Visgi jei nutiko taip, kad gydymo negalime išvengti, svarbu vaiką tinkamai paruošti. Pirma, nebijoti patiems ir neperduoti vaikui savo baimių. Jeigu vaikas pats nerodo nerimo, jokiu būdu neklausinėti, ar bijo, nes vaikas automatiškai pagalvos, kad jo laukia kažkas nemalonaus.

•             Kelios dienos prieš vizitą vaikui reikėtų priminti, kad laukia apsilankymas pas dantų gydytoją, galima suvaidinti apsilankymą namuose: apžiūrėti vienas kitam dantukus, parungtyniauti, kuris ilgiau pabus išsižiojęs.

•             Suplanuoti smagios veiklos po vizito, kad vaikas turėtų ko laukti: tai gali būti pasivažinėjimas dviračiais parke, apsipirkimas parduotuvėje, apsilankymas svečiuose pas draugą ar bet kuri kita smagi veikla.

Po vizito būtina pagirti vaiką ir pasidžiaugti kartu su kitais šeimos nariais.

Susiję tekstai

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

- Reklama -spot_img

Paskutinės naujienos